Kontakt

NORDISK-KATOLSKA KYRKAN

ÄRKEDIAKONATET SVERIGE

FÖRSAMLINGAR OCH MISSIONER I NORDEN

 

 

PRÄSTER OCH DIAKONER I

NORDISK-KATOLSKA KYRKAN I SVERIGE:

 

Vår Frälsares församling, Stockholm:

 

Fr. Albertus Magnus Sterner,

administrator

Prästgatan 44 B, 111 29 Stockholm

albertus.magnus@nordisk-katolsk.se

 

Diakon Ansgar Mattias Holmqvist

ansgar.mattias@nordisk-katolsk.se

 

 

S:t Nikolaus mission, Karlskrona:

 

Fr. Franciskus Urban Sylvan OPR

missionskaplan

Utridarevägen 5A, 37140 Karlskrona,

tlf. +46 (0)760-120300

franciskus.urban@stnikolaus.se

 

Fr Andreas Dahl

G:a Riksvägen 522, 26698 Hjärnarp

tlf. -46 (0)730 822749

andreas.dahl@stnikolaus.se

 

 

PRESTER OG DIAKONER I

DEN NORDISK-KATOLSKE KIRKE I NORGE:

 

St. Johannes Døperen, Oslo

 

Fr Asle Ambrosius Dingstad,

kyrkoherde i Oslo og prost i Viken prosti

Ovenbakken 16A, 1361 Østerås,

tlf. +47 952 31 365

asleambrosius@gmail.com

 

Diakon Jan Per Haug

Fossekallen 19, 3034 Drammen,

tlf +47 920 32 677

janphaug@gmail.com

 

Fr Arne Jens Mathias Sky

arne.sky@gmail.com

 

Fr Tom Hængsle

Haakon Tveters vei 43, 0686 Oslo,

tlf. +47 958 87 806

tomh1@getmail.no

 

Fr Eyolf Kirill Berg

Bekkeliveien 5, 3470 Slemmestad,

tlf. +47 911 76 537

eyolf@ebe-data.com

 

 

St. Mikael, Fredrikstad

 

Fr Tore Andreas Andersen,

kyrkoherde

Rødsbråten 54, 1628 Engelsviken,

tlf. +47 928 92 725

to-an-an@online.no

 

Fr Lauritz Elias Pettersen

Løkkebergveien 25, 1792 Tistedal,

tlf. +47 971 80 315

laupet55@gmail.com

 

Diakon Erik Matias Parmer

Festningsgata 9, 1767 Halden,

tfl: +47 911 13 467

e.parmer@online.no

 

 

Sta. Sunniva, Bergen

 

Fr Ottar Mikael Myrseth,

prest i Ålesund og prost i Selja prosti

Skåthaugkleiva 34, 6010 Ålesund,

tlf. +47 988 76 761

ottar.myrseth@gmail.com

 

Diakon Ole Helge Gregorius Moe (permisjon)

 

 

St Olav, Ålesund

 

Fr Ottar Mikael Myrseth,

prest i Ålesund og prost i Selja prosti

Skåthaugkleiva 34, 6010 Ålesund,

tlf. +47 988 76 761

ottar.myrseth@gmail.com

 

 

St Justin Martyr, Trondheim

 

Fr. Bjørn Nicolaisen

Kalvskinnsgt. 6, 7012 Trondheim,

tlf. +47 73 52 84 15

bj-nico@online.no

 

 

 

KONTAKTPERSONER

I NORDEN

 

 

KONTAKTPERSON FÖR

DEN NORDISK-KATOLSKE KIRKE I NORGE:

 

Fr Tom Hængsle,

ärkediakon

Haakon Tveters vei 43, 0686 Oslo,

tlf. +47 958 87 806

tomh1@getmail.no

 

 

KONTAKTPERSON FÖR

NORDISK-KATOLSKA KYRKAN I SVERIGE:

 

Fr. Albertus Magnus Sterner,

ärkediakon

Prästgatan 44 B, 111 29 Stockholm

albertus.magnus@nordisk-katolsk.se

 

 

BISKOP:

 

Bp Roald Nikolai Flemestad

Nordheimbakken 23, 0378 Oslo,

tlf. +47 22 49 97 98 / +47 992 30 232

biskop@nordiskkatolsk.no

 

 

GENERALVIKARIE:

 

Fr Ottar Mikael Myrseth

Skåthaugkleiva 34, 6010 Ålesund,

tlf. +47 988 76 761

ottar.myrseth@gmail.com

 

 

BISKOPSVIKARIE FÖR SVERIGE:

 

Fr Franciskus Urban Sylvan OPR

Utridarevägen 5A, 37140 Karlskrona,

tlf. +46 (0)760-120300

franciskus.urban@nordisk-katolsk.se

Copyright © All Rights Reserved